•   Wtorek, 30 maja 2023

Czym olejować włosy? Dopasuj olej do porowatości włosów

Czym olejować włosy? Czy każdy olej będzie odpowiedni dla moich włosów? Jak dowiedzieć się, jaki olej polubią moje kosmyki? Z naszego artykułu nauczysz się podstaw olejowania włosów i dowiesz się, na jakiej zasadzie dobieramy olej, aby cały proces olejowania włosów zakończył się sukcesem.

Czym jest tak naprawdę olejowanie włosów?

Czym olejować włosy, skoro wokół mamy do dyspozycji tak wiele olejów kosmetycznych, że wydawać by się mogło, że każdy z nich posiada cudowne właściwości i niemal każdy z nich będzie ratunkiem dla naszych zmęczonych, zniszczonych i pozbawionych blasku włosów. Najlepiej zacząć przygodę z olejowaniem włosów od zrozumienia samego przedsięwzięcia. Olejowanie włosów stało się niezwykle popularne w ostatnich latach w Europie, choć już od stuleci znane jest w krajach azjatyckich. Na czym polega to słynne olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to jedna z lepszych i bardziej efektywnych form regeneracji kosmyków. Przede wszystkim jest naturalna i dość łatwa w przeprowadzeniu, o ile dobrze pozna się potrzeby swoich włosów i dobrze dobierze się olej do ich wymagań. Olejowanie włosów ma celu nawilżenie, odżywienie, zregenerowanie, wygładzenie i nabłyszczenie włosów. O tym, jakie składniki, o jakim działaniu dostarczymy naszym kosmykom, decyduje oczywiście rodzaj oleju i wartości, jakie ma w sobie.

Czym olejować włosy i na jakiej zasadzie dobrać olej do włosów?

Do olejowania włosów najlepiej sprawdzą się czyste, naturalne i nierafinowane oleje roślinne. Możemy skorzystać z gotowych produktów, które posiadają w swojej ofercie marki kosmetyczne, ale również możemy sięgnąć po olej, jaki mamy w kuchni. Tak – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że możemy skorzystać z oleju, który mamy pod ręką, o ile jest dobrej jakości i dopasowany do wymagań i budowy naszych włosów. Świetnie sprawdzą się olej rzepakowy, kokosowy czy oliwa z oliwek.

Ale od początku. Aby olejowanie włosów spełniło oczekiwania, jakie w nim pokładamy, należy przede wszystkim wybrać dobry olej. Jaki olej jest dobry? Jak już wcześniej wspomniano to przede wszystkim naturalny i nierafinowany olej roślinny. To jeden warunek. Drugi jest taki, że olej musi odpowiadać naszym włosów. A jak to sprawdzić. Tutaj przychodzi nam z pomocą budowa włosa, czyli słynna porowatość.<br><br>

Włosy zbudowane są z rdzenia i z łusek, które w zależności od kondycji włosa posiadają różny stopień rozchylenia od rdzenia włosa, który świadczy właśnie o rodzaju ich porowatości. Wyróżniamy 3 rodzaje porowatości.

1. Włosy wysokoporowate

Posiadają najbardziej rozchylone łuski, które sprawiają, że włosy są szorstkie, często zniszczone zabiegami chemicznymi, matowe, łamliwe.

2. Włosy średnioporowate

Najczęściej spotykany rodzaj włosów. Ich łuski są lekko rozchylone, dlatego włosy są zdrowe, jednak mogą nie być gładkie, lekko matowe, trudne w rozczesywaniu, puszące się i ze skłonnością do elektryzowania.

3. Włosy niskoporowate

Łuski ściśle przylegają do łodygi, dlatego włosy są w świetnej kondycji. Gładkie, lśniące i pełne witalności. W dotyku miękkie i mięsiste.

W zależności od porowatości włosa dobieramy olej. I tak włosy wysokoporowate lubią się z olejami o dużych cząsteczkach, z grupy olejów wielonienasyconych, z dużą zawartością kwasów omega-3 i omega-6, które wypełniają ubytki we włosach, sprawiając, że ich powierzchnia staje się gładka i odbijająca światło. Świetnie sprawdzi olej konopny, lniany, z awokado, z nasion bawełny czy czarnuszki.

Włosy średnioporowate najlepiej wchłoną oleje o średniej wielkości cząsteczkach, oleje jednonienasycone, czyli takie, jak: olej rzepakowy, olej arganowy, makadamia, ze słodkich migdałów, awokado, a także oliwa z oliwek.

Włosy niskoporowate pokochają olej kokosowy, olej rycynowy, słonecznikowy, palmowy czy babassu.

Jak olejować włosy?

Samo przeprowadzenie olejowania włosów nie przebiega skomplikowanie. Można aplikować olej na suche lub lekko wilgotne włosy. Istnieje również metoda olejowania włosów na podkład, czyli nakładania oleju na włosy uprzednio zwilżone na przykład wodą z cukrem, hydrolatem lub samą wodą. Wybór metody zależy od wielu czynników, które poznamy dopiero tak naprawdę podczas kilku kolejnych zabiegów olejowania i porównamy efekty olejowania na sucho i na mokro, a będziemy mieli pewność, która z tych metod jest odpowiednia dla naszych włosów.

Następnie na pasma nakłada się wybrany olej, tak aby pokryć całe włosy od wysokości ucha aż po same końce. Nie wcieramy oleju w skalp. Tak zaolejowane włosy przykrywamy na przykład foliowym czepkiem i dodatkowo owijamy go ręcznikiem, aby zapewnić odpowiednią temperaturę, która znacznie ułatwia i przyspiesza dobroczynne działanie oleju. Olej trzymamy na włosach od 30 minut do godziny. Niektórzy olejują włosy na noc, jednak my tego nie zalecamy. Takie przetrzymywanie oleju na włosach może je przesuszyć, o czym szczególnie na początku przygody z tą formą pielęgnacji nie każdy wie.

Podsumowując: czym olejować włosy? Olejem lub masłem dopasowanym do porowatości naszych włosów.

Zobacz również