•   Poniedziałek, 25 września 2023

Jak nawilżyć bardzo suche włosy? Sprawdzone metody

Jak nawilżyć bardzo suche włosy? Z tym problemem zmaga się wiele kobiet, ale również mężczyzn, więc na pewno warto zająć się tym tematem. W dobie wielu różnych kosmetyków do pielęgnacji włosów, czasem trudno się rozeznać w tym, co dla naszych włosów będzie najlepsze. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób zapewnić swoim włosom odpowiednie nawilżenie, zobacz, co dla ciebie przygotowaliśmy.

Jak nawilżyć bardzo suche włosy? Polecane składniki

Jeżeli zastanawiasz się, jak nawilżyć bardzo suche włosy, przychodzimy z kilkoma radami, które pozwolą ci zadbać o swoje kosmyki na odpowiednim poziomie. Bardzo suche włosy bezwzględnie potrzebują dużej dawki nawilżenia i wyeliminowania kosmetyków, które je wysuszają. Warto zrezygnować lub ograniczyć stosowanie lokówki, prostownicy i suszarki, które przesuszają włosy Na pewno do swojej pielęgnacji należy włączyć humektanty, czyli składniki nawilżające. Humektanty posiadają zdolność przenikania w głąb włosa lub skóry i zatrzymywania w ich wnętrzu cząsteczek wody. Dzięki tym umiejętnościom magazynowania wody włosy otrzymują optymalną porcję nawodnienia. Do najpopularniejszych humektantów należą m.in. gliceryna, alantoina, ekstrakty roślinne, np. aloes, panthenol, trehaloza, kwas hialuronowy.

Aby dostarczyć włosom nawilżenia, należy poszukiwać kosmetyków do włosów suchych z dużą dawką humektantów. Ważne jest również rozpoznanie porowatości włosów, aby dobrać odpowiedni rodzaj kosmetyków. Co istotne – oprócz składników nawilżających należy również zachować równowagę PEH, czyli zadbać o to, aby w produktach do pielęgnacji włosów znalazły się także emolienty i proteiny. Te pierwsze składniki odpowiadają za wygładzenie i zmiękczenie włosów. Są ważne w pielęgnacji suchych włosów z uwagi na to, że humektanty pozostawione same sobie, czyli nie domknięte pielęgnacją z emolientami, mogą wysuszać włosy.

Dlaczego tak się dzieje? Chodzi o to przede wszystkim, aby zmagazynowana woda we włosach nie odparowała, ponieważ wtedy możemy osiągnąć efekt całkiem odmienny od oczekiwanego. Po nałożeniu maski lub odżywki nawilżającej na pasma, należy domknąć całą pielęgnację maską z emolientami, które utworzą na włosach warstwę ochronną, zapobiegającą odparowaniu wody. Ponadto emolienty skutecznie wygładzają włosy, sprawiając, że pięknie się układają, są miękkie i lśniące.

Jakie składniki to emolienty? To przede wszystkim masła i oleje naturalne, które również należy dobrać do porowatości swoich włosów, ponieważ różnią się od siebie wielkością cząsteczek i nie wszystkie będą odpowiednie do włosów suchych, które przeważnie mają wysoką porowatość, więc potrzebują olejów o dużych cząsteczkach, które wypełnią przestrzenie pomiędzy rozchylonymi łuskami. Polecane oleje to np. olej słonecznikowy, olej z ogórecznika lekarskiego, olej lniany, sojowy, z pestek winogron, konopny.

Jak nawilżyć suche włosy – domowe sposoby

Jednym z bardziej efektywnych sposobów na nawilżanie włosów jest ich olejowanie. Podobnie jak w przypadku odżywek i masek, należy wybrać taki olej, który pasuje do porowatości włosów. Olejowanie włosów to metoda, które przynosi niebywałe efekty w postaci dogłębnie odżywionych i nawilżonych włosów, które są lśniące i pełne witalności.

W domu bez problemu przygotujemy również nawilżające maseczki do włosów. Można sięgnąć po znane nam składniki, takie jak: olej rycynowy, awokado, ocet jabłkowy, żółtka jaj, sok z cytryny. Doskonałym pomysłem są również nawilżające i regenerujące zniszczone i suche włosy płukanki ziołowe, np. ze skrzypu polnego, łopianu i pokrzywy. Nie można również nie wspomnieć o tym, że genialnym składnikiem o silnym działaniu nawilżającym i odżywiającym suche pasma włosów jest miód. Wykonana z niego maseczka w połączeniu z sokiem z cytryny będzie turbodoładowaniem pielęgnacji bardzo suchych włosów.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak nawilżyć bardzo suche włosy. Na pewno uratować może jest również odpowiednia dieta i picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie. W połączeniu z dobrze dobranymi kosmetykami na pewno poprawisz kondycję swoich włosów.

Zobacz również