•   Poniedziałek, 25 września 2023

Trehaloza w kosmetykach – jak działa i czy warto ją stosować?

Trehaloza to naturalny dwucukier, czyi disacharyd, który chętnie wykorzystywany jest w branży kosmetycznej z uwagi na swoje liczne właściwości pielęgnacyjne. Jak działa trehaloza w kosmetykach? Co jej zawdzięczamy? Poznajmy zatem tę cudowną cząsteczkę od środka.

Trehaloza w kosmetykach – działanie i właściwości

Trehaloza w kosmetykach najczęściej pojawia się w kremach, serach czy tonikach do twarzy. Jest to naturalna substancja, która należy do disacharydów, zajmujących ważne miejsce w formułach kosmetycznych z powodu wielu zalet pielęgnacyjnych.

Do jej kluczowych funkcji w kosmetykach należy przede wszystkim długotrwałe nawodnienie skóry. Trehaloza posiada zdolność naśladowania cukrów występujących w naturalnym czynniku nawilżającym NMF, który znajduje się w naszej skórze. Ten naturalny dwucukier ceni się za to, że skutecznie wiąże cząsteczki wody w głębokich warstwach skóry i magazynuje je, aby stopniowo i długotrwale nawilżać skórę od środka. To sprawia, że skóra zyskuje intensywne nawodnienie, jest zabezpieczona przed przesuszeniem i utratą elastyczności.

Właściwości trehalozy w kosmetykach:

  • skutecznie nawadnia skórę,
  • chroni przed transepidermalną utratą wody,
  • utrzymuje długotrwałe nawilżenie skóry,
  • zwalcza wolne rodniki przyczyniające się do szybkiego starzenia się skóry,
  • działa łagodząco,
  • wygładza naskórek,
  • regeneruje naturalną warstwę hydrolipidową skóry.

Dlaczego warto stosować kosmetyki z trehalozą?

Kosmetyki z trehalozą sprawdzą się w pielęgnacji tak naprawdę każdego rodzaju skóry, ponieważ każdy jej typ potrzebuje nawilżenia do prawidłowego funkcjonowania, w tym między innymi do syntezy kolagenu i elastyny, które odpowiadają za elastyczność skóry.

Z uwagi na to kosmetyki z trehalozą często stosuje się w pielęgnacji anti-aging, która ma na celu spowolnienie procesów starzenia się skóry poprzez działanie antyoksydacyjnie, nawilżające i regenerujące skórę dojrzałą.

Nawilżające właściwości trehalozy przydadzą się również w pielęgnacji skóry suchej, z naruszoną barierą hydrolipidową, która wymaga wzmocnienia i odbudowy. Utrata nawilżenia prowadzi do osłabienia ochronnych funkcji naskórka, co bezpośrednio przyczynia się do przesuszenia i większej podatności na podrażnienia ze strony szkodliwego działania czynników zewnętrznych w tym promieniowania UV.

W formułach kosmetycznych trehaloza często występuje w towarzystwie innych humektantów, czyli potocznie mówiąc nawilżaczy, których zadaniem jest gromadzenie wody, a co za tym idzie nawilżanie i ochrona przed utratą wilgoci. Synergiczne działanie disacharydów w kosmetykach z kwasem hialuronowym, ceramidami czy peptydami oferuje kompleksową pielęgnację skóry suchej, odwodnionej, podrażnionej, dojrzałej, a także takiej z tendencją do niedoskonałości.

Stosowanie kosmetyków z omawianym dwucukrem zapewnia odżywczą pielęgnację. Wspomaga produkcję kolagenu, dzięki czemu poprawia się elastyczność skóry. Produkty z peptydami dodatkowo działają silnie przeciwzmarszczkowo, wypełniając zmarszczki mimiczne od środka.

Regularna pielęgnacja skóry z użyciem trehalozy będzie doskonałym uzupełnieniem i wsparciem dla skóry podczas kuracji retinolem czy kwasami, która szczególnie na początku może podrażniać i wysuszać naskórek. Włączając kosmetyki nawilżające do swojej rutyny pielęgnacyjnej, zapewniamy sobie odpowiednią dawkę nawilżenia, które jest niezbędne do utrzymania skóry w dobrej kondycji.

Ten naturalny składnik jest bezpieczny dla skóry i łagodny w swoim działaniu, dlatego warto skorzystać z jego właściwości nawilżających, szukając dobrych kosmetyków, które zabezpieczą skórę przed odwodnieniem.

Zobacz również