•   Wtorek, 30 maja 2023

Włosy niskoporowate – co to znaczy? Jak je pielęgnować?

Włosy niskoporowate w powszechnej świadomości włosomaniaczek uchodzą za najmniej problematyczne w pielęgnacji, zdrowe i mocne. Jak jest naprawdę? Co to znaczy, że włosy są niskoporowate? Jak dbać o takie włosy? Poznaj tajniki pielęgnacji tego rodzaju włosów.

Włosy niskoporowate – co to znaczy?

Co to znaczy, że włosy są niskoporowate? Aby wytłumaczyć to pojęcie, należy zacząć od podstaw, czyli od budowy włosa. Skupimy się tutaj tylko na kilku aspektach budowy włosa, która jest niezbędna do zrozumienia tematu naszego artykułu.

Włos składa się z łodygi włosa – części zewnętrznej, którą widzimy nad powierzchnią włosa i części wewnętrznej – korzenia włosa, który ukryty jest pod skórą. Włos właściwy składa się z trzech warstw:

  • warstwy rdzeniowej – składa się z komórek, które nie są tak mocno zrogowaciałe jak komórki warstwy korowej,
  • warstwy korowej – składa się ze zrogowaciałych komórek; odpowiada za sprężystość włosa i jego kolor, dzięki obecności melaniny,
  • powłoczki włosa – to najbardziej zewnętrzna część włosa, która zbudowana jest z keratyny ułożonej w formie łusek, zachodzących na siebie dachówkowato. Chroni korę włosa przed utratą wilgoci i odbija światło od powierzchni włosa, dając wrażenie gładkich i lśniących włosów.

Przy określaniu porowatości włosów bierzmy właśnie pod uwagę ich najbardziej zewnętrzną warstwę, czyli powłoczkę włosa i łuski, które ją tworzą. Im bardziej rozchylone łuski, tym włosy mają wyższą porowatość. To właśnie od stopnia rozchylenia łuski włosa zależy porowatość włosów.

Włosy niskoporowate mają mocno domknięte łuski, dlatego powierzchnia takich włosów jest gładka, jednolita i błyszcząca. Dla porządku wyróżniamy jeszcze włosy średnioporowate – najczęściej spotykane – które posiadają średnio rozchylone łuski i wysokoporowate, które posiadają mocno rozchylone łuski.

Włosy niskoporowate – jakie to są?

Jeżeli mamy już za sobą krótkie wyjaśnienie pojęcia porowatości włosów, warto dowiedzieć się, po czym rozpoznać, że włosy są niskoporowate. O tym, że nasze włosy należą właśnie do tej kategorii, świadczą takie cechy, jak:

  • są zdrowe i mocne,
  • nie puszą się,
  • są błyszczące, gładki i lejące,
  • nie mają tendencji do elektryzowania się i plątania,
  • łatwo je przeciążyć źle dobraną pielęgnacją,
  • są trudne w stylizacji,
  • są ciężkie i proste.

O takich włosach mówi się, że są do pozazdroszczenia, ponieważ nie sprawiają większych problemów. Łuski włosa ściśle do siebie przylegają, nie odstają od łodygi, dlatego ten typ włosów nie chłonie wody, a co za tym idzie nie jest podatny na puszenie się i odstawanie.

Włosy niskoporowate – pielęgnacja

Jak dbać o włosy niskoporowate? Wydawać by się mogło, że tak zdrowe i mocne włosy nie potrzebują zbyt wiele, aby wyglądać pięknie, jednak i taki typ włosa ma swoje specyficzne wymagania. W związku z tym, że takie włosy są ciężkie bywają również sztywne i grube. Z uwagi na to, że są śliskie bywają trudne w stylizacji i łatwo nie poddają się prostownicy czy lokówce. Ich ciężar może przekładać się na to, że będą pozbawione objętości, przyklapnięte, ze skłonnością do szybkiego przetłuszczania się.

Odpowiednia pielęgnacja włosów niskoporowatych wymaga zachowania właściwej równowagi PEH, czyli dostarczenia im odpowiedniej dawki emolientów, humektantów i protein. I tak jak włosy średnioporowate lubią proteiny i humektanty, tak niskoporowate nie przepadają za proteinami. Bardzo łatwo je przeproteinować, dlatego należy uważać z odżywkami i maskami, które zawierają proteiny, np. jedwab, keratynę, hydrolizowane proteiny mleczne, sojowe, pszeniczne, kolagen, argininę, etc. Włosy, których łuski ściśle do siebie przylegają, mają tendencję do słabego wchłaniania substancji odżywczych, dlatego łatwo je przeciążyć. W pielęgnacji stawiajmy na delikatne szampony bez SLS, które łagodnie umyją skórę głowy ze skłonnością do nadprodukcji sebum. Aby unieść je u nasady, możemy użyć suchego szamponu.

Takim włosom przyda się również olejowanie, ale należy umiejętnie dobrać takie oleje roślinne, które mają małe cząsteczki, dzięki czemu potrafią przeniknąć w głąb włosa. Jakie to oleje? To m.in. olej kokosowy, olej babassu, olej arganowy, rycynowy, z pestek winogron. W przypadku maseł roślinnych będą to, np. masło shea, murumuru i kakaowe.

Włosy niskoporowate są raczej bezproblemowe w pielęgnacji, ale lubią umiar szczególnie jeżeli chodzi o proteiny. Dbając o włosy, nie zapominajmy o tym, że liczy się przede wszystkim obserwacja swoich włosów i odpowiednie reagowanie na ich potrzeby.

Zobacz również