•   Wtorek, 30 maja 2023

Wyciskanie wągrów – jak to zrobić poprawnie i bezpiecznie?

Wyciskanie wągrów to temat równie popularny, co dość nieprzyjemny, mało estetyczny, a bywa że i bolesny, jeżeli przeprowadzimy usuwanie wągrów w sposób nieodpowiedni. Czym są wągry, dlaczego powstają i jak je bezpiecznie wycisnąć? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Wyciskanie wągrów – można to robić, czy nie można?

Wyciskanie wągrów to temat, który spędza sen z powiek wielu osobom, szczególnie w wieku nastoletnim, gdy dopiero zbieramy wiedzę i nabieramy wprawy w domowych zabiegach pielęgnacyjnych. Często słyszy się, że wyciskanie pryszczy jest nagannym nawykiem i nawet mówi się o zakazie wyciskania wągrów. W takim razie co jest prawdą? Można wyciskać, czy nie można? Zanim odpowiemy na to fundamentalne, pielęgnacyjne pytanie, dowiedzmy się, czym są wągry.

Wągry, czyli inaczej zaskórniki, to pospolite zmiany skórne, które powstają na skutek zapchania zrogowaciałymi komórkami naskórka ujścia gruczołów łojowych. Gromadzące się w nadmiarze sebum i martwe komórki naskórka zatykają pory i tak powstają zaskórniki. Dzielimy je na dwie grupy: wągry zamknięte i wągry otwarte. Te pierwsze przeważnie mają biały kolor i chowają się pod skórą w postaci niewielkich krostek. Te otwarte zaś występują w postaci czarnych kropek. Kolor czarny wągrów bierze się z utlenienia keratyny, która w kontakcie z tlenem przybiera właśnie kolor czarny.

Dlaczego powstają wągry?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, wągry powstają z nadmiaru sebum i martwego naskórka, które zatykają pory skóry. Jeżeli nie złuszczamy skóry peelingami enzymatycznymi i drobnoziarnistymi co jakiś czas i zmagamy się z nadprodukcją sebum, dochodzi do sytuacji, gdy niezłuszczony naskórek zapycha pory i sebum nie ma się jak wydostać na zewnątrz. Wówczas dochodzi do zaczopowania ujścia gruczołów łojowych i tak powstają bohaterowie naszego artykułu – wągry.

Najczęściej zmagają się z nimi osoby, które mają cerą tłustą, mieszaną lub trądzikową. Tak naprawdę mogą się jednak przytrafić każdemu z nas. Na powstawanie wągrów ma wpływ wiele czynników. To między innymi zaniedbania pielęgnacyjne, czyli niedokładne oczyszczanie skóry twarzy i niestosowanie peelingów. Wahania hormonalne, dieta bogata w fastfoody i słodycze, antykoncepcja i inne leki.

Wyciskanie wągrów – schemat i pomocne kosmetyki

Wyciskanie wągrów to czynność, do której wielu z nas jest przyzwyczajonych. Zatem nie oszukujmy się, że zakazywanie wyciskania wągrów przyniesie spodziewany efekt. Jeżeli już musimy uporać się z zaskórnikami, przestrzegajmy kilku zasad. Pamiętajmy jednak, że wyciskanie zaskórników bez odpowiedniego przygotowania skóry, na sucho, może równać się z nadkażeniem skóry i powstaniem ropnych zmian. Zbyt intensywne wyciskanie zaskórników jest nie tylko bolesne, ale również może doprowadzić do pojawienia się blizn po takim zabiegu.

Jeżeli zmagamy się z wągrami, podejdźmy do sprawy odpowiedzialnie i przygotujmy skórę do tego zabiegu. Po pierwsze należy dogłębnie oczyścić skórę, stosując peeling enzymatyczny i maski oczyszczające. Cały zabieg manualnego oczyszczania twarzy należy przeprowadzić w sposób higieniczny, czyli przed i po zabiegu starannie umyć ręce i twarz. Wągry wyciskamy delikatnie, opuszkami palców i najlepiej przez chusteczkę higieniczną. Najlepszą porą na wyciskanie wągrów jest wieczór, aby przez noc skóra mogła dojść do siebie. Po samym zabiegu najlepiej jest oczyścić delikatnie miejsce wyciskania i ukoić skórę delikatnym serum z aloesem czy z kwasem hialuronowym.

Ten schemat tyczy się tylko pojedynczych zmian. Jeżeli problem wągrów jest nasilony, udajmy się po poradę do dermatologa.  Pamiętajmy, że usuwanie wągrów w domu jest warunkowe, najlepiej przeprowadzić oczyszczanie skóry u kosmetyczki.

Usuwanie wągrów ułatwią na pewno paski na nos lub oczyszczanie twarzy za pomocą szczoteczki sonicznej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pozbycie się wągrów poprzez wyciskanie jest krótkotrwałe, o ile nie zmienimy swojej pielęgnacji. Tylko dobrze ułożona rutyna pielęgnacyjna, zdrowa dieta i rezygnacja z nawyku bezwiednego dotykania twarzy palcami pomoże nam pozbyć się wągrów.

Regularne wykonywanie peelingów, czyli złuszczanie martwych komórek naskórka, które zatykają pory i w połączeniu z sebum tworzą wągry, jest kluczem do sukcesu w eliminacji wągrów. Zadbajmy również o uregulowanie wydzielania sebum, ponieważ jego nadprodukcja przyczynia się do zapychania porów i powstawania czarnych kropeczek. Kluczowe w pielęgnacji antywągrowej jest również nawilżanie skóry i unikanie stosowania kosmetyków wysuszających, które mogą prowadzić do odmiennego efektu, czyli nadprodukcji sebum, ponieważ skóra będzie szukała naturalnego nawilżenia i natłuszczenia.

Można wyciskać wągry, czy nie można? Odpowiedź brzmi, że wszystko można, ale czy warto? Jeżeli już musimy, zróbmy to w higienicznych warunkach i nie torturujmy swojej skóry zbyt mocno. Ważne, aby nie stało się to nawykiem, a jedynie wyjściem z podbramkowej sytuacji. Raz na jakiś czas.

Zobacz również